0206c1fcae9abd26475fda7b115dda84

Съвместна рубрика с БНР – Епизод 6: Електромобилите

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката „Мисли в зелено“, която се осъществява между Радио София и Сдружение „Соларна Академия България“.

Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – „Развитие пазар електромобилност“. Съществуват обаче много митове около тях, един от които е, че батерията е с много кратък пробег и електромобилът не е подходящ за дълги пътувания.

„В действителност обаче, повечето производители извадиха на пазара в своето портфолио автомобили, които са с много голям пробег, около 400-500-600 км, които могат да минат с едно зареждане и това е благодарение на еволюцията на технологията при батериите и вече тези притеснения отпадат. Също зарядната инфраструктура, която се разширява с всеки изминал ден, помага при по-малки капацитети на батериите, да бъдат зареждани по-често, без притеснения за дългите пътувания“, посочи Петрова.

Друг от митовете е свързан с експлоатационния живот на батериите, а именно, че не е много дълъг.

„Всъщност производителите декларират един много приличен срок от 8-10 години. При правилна експлоатация, той може да се удължи доста повече“, обясни Наталия Петрова.

Ключовото при покупка на електромобил е да имаме възможност за зареждането му. Изборът на зарядна станция и инфраструктура за зареждане, зависи от типа автомобил и личните навици на потребителя. При използване на електромобила за предимно градски условия, по-малка зарядна станция е достатъчна, коментира Наталия Петрова.

„Много често хората решават, че имайки един контакт, ще могат да зареждат своя електромобил, но това е препоръчително изключително в крайни варианти, в аварийни случаи, тъй като домашните контакти не са предназначени да понесат толкова дълго мощно натоварване и съществува риск от прегряване и запалване. Дори има страни, в които това е абсолютно забранено, както е в Америка“, каза Наталия Петрова.

Тя добави, че съществуват интелигентни решения, с които и старите, и новите сгради могат да бъдат оборудвани, за да се следи моментната консумация на електроенергия.

Подробности можете да чуете в звуковия файл>>

Слушайте всички епизоди от информационната рубрика „Мисли в зелено“ в сайта на БНР>>

Снимка: Радио София 

Tags: No tags