VTodorov_bnr

Съвместна рубрика с БНР – Епизод 9: Ресурси за енергиен преход

Ресурсите, които са необходими, за да се реализира един енергиен преход и съхраняването на енергията, която произвеждаме, са във фокуса на вниманието в новото издание на рубриката „Мисли в зелено“, която се осъществява между Радио София и Сдружение „Соларна Академия България“.

“За постигането на един енергиен преход са изключително ценни ресурсите, както изкопаемите, така и другите ресурси, които са около нас. Виждаме, че на терен в момента е голяма битката за тези ресурси между великите сили, или големите икономики на САЩ, Русия, Китай”, казва д-р инж. Веселин Тодоров – председател на Сдружение „Соларна Академия България“.

По думите му за изграждането на системи за съхранение, както и за изграждането на фотоволтаиците, кабелните връзки, за голяма част от електрониката, са необходими първични ресурси като мед, алуминий, силиций.

“Ако да кажем, че силиция можем свободно да го добием от пясък, то медта, алуминия, златото, среброто са изкопаеми и са в ограничено количество, а са ценни за развиващите се икономики, защото който държи тези ресурси, ще определя и геополитическата посока”, казва д-р инж. Веселин Тодоров.

Според него през последните десетилетия САЩ е водещата технологична държава, въпреки че Китай я настига, тъй като голяма част от иновациите бяха пренесени в Китай от САЩ.

“Мощният тръс по отношение на иновациите все още е в САЩ и амбициите на президента Доналд Тръмп да възстанови икономиката и да създаде работни места, продукция, която да е на местно ниво, това изисква ресурс, който в очите на Тръмп е в Украйна. Друг е въпросът как и по какъв начин тези ресурси могат да бъдат изтеглени и обработвани в САЩ или как ще се гарантира сигурността на фирмите (американски или европейски), които на място ще обработват тези ценни метали. Предстои да видим.

Генерално обаче може да се заключи, че войната в Украйна, изначално е война за ресурси, а не за територия или нещо друго. Русия окупира райони, които са богати на ценни метали, а САЩ искат по един или друг начин – със споразумение или без споразумение, да вземат и останалите ресурси на Украйна.

Тук е важно до каква степен украинският президент и народ биха дали своите ресурси и в замяна какво, така че и те да имат изгода от цялата тази сделка”, допълни Тодоров.

Още по темата чуйте в разговора на Божидар Янев и Веселин Тодоров в звуковия файл.

Слушайте всички епизоди от информационната рубрика „Мисли в зелено“ в сайта на БНР>>

Tags: No tags