Изучаването и прилагането слънчевата енергия за човешките потребности датира от хиляди години. Процесът започва от древните цивилизации, които са използвали силата на слънцето за отопление и готвене. Концепцията за използване на слънчевата енергия за генериране на електричество обаче е сравнително нова. Представяме ви кратък преглед на историята на този източник на електроенергия.
Древните гърци, римляни и китайци са сред първите култури, които използват слънчевата енергия. Гърците са поставяли прозорци точно срещу слънцето и огледала за отопление на домовете, а римляните – за обществените бани. Китайците също са правели прозорци с разположение на слънце за битово отопление и готвене.
Индустриалната революция през 18-ти и 19-ти век води до значителен напредък в технологиите и производството на енергия. Също така оказва и негативни въздействия върху околната среда. Изгарянето на изкопаеми горива като въглища и нефт увеличава замърсяването на въздуха и допринася за изменението на климата.
В края на 19 век учените откриват, че някои материали като селен и силиций могат да генерират електричество, когато са изложени на светлина. Това поставя основата за разработването на фотоволтаични (PV) клетки, които могат да преобразуват слънчевата светлина в електричество.
През 50-те години на миналия век са разработени първите фотоволтаични системи. Тези опити все още са скъпи и слабо ефективни. Все пак проправят пътя за по-нататъшни изследвания и разработки в областта на слънчевата енергия.
През 70-те години петролната криза и нарастващите опасения относно замърсяването на въздуха и изменението на климата предизвикват възраждане на интереса към възобновяемите енергийни източници. Фотоволтаичната индустрия започва да се развива и до 80-те години на миналия век соларните системи се използват за широк спектър от приложения – захранване на домове и предприятия, осветление на улици и паркове и осигуряване на електричество в отдалечени райони. Днес фотоволтаичните системи са все по-популярен и рентабилен начин за генериране на електричество. Използват се в различни условия, включително жилищни, търговски и индустриални. Бъдещето на слънчевата енергия изглежда светло. Напредъкът в технологиите и политиката продължават да стимулират растежа на фотоволтаичните системи и други възобновяеми енергийни източници.