SolarPower Europe, водещата асоциация в Европа, представляваща соларната индустрия, на която Сдружение „Соларна Академия България“ е член, публикува новия си доклад EU Solar Jobs Report 2024, който представя прогноза за работните места в сектора до 2028 година.
Според SolarPower Europe през последните години соларният сектор се превърна във важен източник на работни места за Европейския съюз. Соларната индустрия постоянно и значително нараства, добавяйки повече капацитет за производство на електроенергия от всяка друга технология и създавайки стотици хиляди работни места. Соларната енергия в Европа предлага конкретен начин за пряко участие в енергийната система, водена от възобновяеми източници, която осигурява конкурентна, достъпна, сигурна енергия и устойчива за бъдещето заетост.
По време на енергийната криза, соларната енергия ускори растежа си, за да намали зависимостта от руския газ и да предпази гражданите на ЕС от покачвания на цените на енергията. През 2023 г. европейският соларен сектор надхвърли предишните нива на годишен растеж от 40%, достигайки забележителен ръст от 50% и доставяйки нов рекорден годишен капацитет на инсталации от 61 GW. В момент, когато други индустрии имаха затруднения с наемането на квалифицирана работна ръка, соларната индустрия беше издигната до нови висоти, благодарение на работниците, привлечени от търсенето и усещането за мисия.
Докато броят на работните места в соларния сектор в ЕС нарастваше до края на 2023 г., достигайки 826 000 заети, което е с 27% повече спрямо предходната година, ситуацията драстично се промени. За 2024 г. се очаква много бавен растеж на инсталационния капацитет от около 5%, или приблизително 64 GW нови соларни инсталации в ЕС. В резултат на това броят на работните места вероятно ще се увеличи с по-малко от 1%.
Докладът разглежда състоянието на заетостта в сферата на соларната енергия в ЕС през 2023 г. и предлага прогнози за растежа на работната сила до 2028 г.
- В края на 2023 г. соларният сектор в ЕС осигурява 826 000 работни места, отбелязвайки ръст от 27% спрямо 2022 г. Това отразява рекордния 50% ръст на годишния соларен пазар в ЕС с над 60 GW инсталирани мощности.
- Въпреки това, годишният доклад на SolarPower Europe за работните места в ЕС предупреждава, че годишният растеж на заетостта в соларния сектор ще се забави през 2024 г., като се очаква ръст от едва 0.4% тази година.
- Забавянето на растежа на работната сила в ЕС отразява по-бавния растеж на соларните инсталации, прогнозиран за 2024 г., особено на пазара за покривни системи, както и предизвикателствата, с които се сблъсква соларната производствена индустрия.
- Въпреки забавянето, ЕС ще продължи да разширява работната сила и се очаква да осигури 1 милион работни места до 2027 г. в съответствие с прогнозите за растежа на сектора, необходими за конкурентоспособността на Европа, климатичните цели и енергийната сигурност. В тази връзка докладът предлага набор от препоръки за политики, които да поставят Европа на правилния път.
- На национално ниво, Германия се е изкачила от трето място през 2022 г., изпреварвайки Полша като страната с най-голяма работна сила в Европа през 2023 г. След Полша са Испания, Италия, Румъния, Нидерландия и Франция сред водещите по заетост държави в ЕС.
Растежът на зелените работни места в Европа се забавя, тъй като соларният сектор предвижда увеличение на работната сила от едва 0.4% през 2024 г. Въпреки ръста от 27% на броя на работните места през 2023 г., по-бавното внедряване на соларни инсталации и предизвикателствата в производствения сектор ограничават растежа на работната сила от 826 000 през 2023 г. до 830 000 през 2024 г.
Забавянето на растежа на работната сила се дължи на намаляването на соларните инсталации, тъй като въздействията на енергийната криза намаляват, а разпространението на соларната енергия е затруднено от ограничената гъвкавост в системата. В началото на веригата за стойност европейското соларно производство е изправено пред значителни предизвикателства през последните 12 месеца, водещи до прекъсвания в производството и съкращения на работни места.
Годишният доклад за соларните работни места в ЕС ревизира миналогодишната прогноза, че ЕС ще достигне 1 милион соларни работни места до 2025 г. Вместо това докладът подчертава необходимостта да се достигне този брой на работната сила до 2027 г., за да се осигурят 88.5 GW годишни соларни инсталации до тогава, в съответствие с целите на континента за конкурентоспособност, климат и енергийна сигурност.
На национално ниво също има промени. Отразявайки ръста от 104% на соларния си пазар от 2022 до 2023 г., Германия увеличи соларната си работна сила до 154 000 души, ставайки най-големият работодател в соларния сектор в Европа. Полша, която преди това беше начело, падна на второ място с 113 000 работници, поради забавянето на интензивния в заетост жилищен пазар. Испания е на трето място, като нейният сектор за мащабни комунални услуги, който изисква по-малко работна ръка, доставя повече мощности (GW) с по-малко работници.
За да се гарантира, че соларната работна сила ще бъде готова да достави основния инструмент за декарбонизация на континента през втората половина на десетилетието, докладът за соларните работни места в ЕС предлага няколко препоръки за политики:
- Оценка на точната необходимост от работници и умения на национално ниво.
- Създаване на кариера, свързана с възобновяемата енергия, в цяла Европа.
- Включване на стратегия за умения за електрификация в предстоящия План за действие по електрификация на ЕС.
- Увеличаване на видимостта и привлекателността на STEM образованието и кариерите.
- Преквалификация на работници от индустрии, базирани на изкопаеми горива.
- Подкрепа за обмена на умения в Европа.
- Разработване на специфично за соларната енергия обучение в рамките на професионалното обучение на електротехници.